1. Sverige
  2. Alla 3M-produkter
  3. Elektronikmaterial
  4. Skarvar och tillbehör
  5. Kallkrympskarvar
  6. 3M™ Kallkrympande mellanspännings-monoblockskarvsats QS200 93-AK xx0-1/MB

3M™ Kallkrympande mellanspännings-monoblockskarvsats QS200 93-AK xx0-1/MB

  • Tillgängliga alternativ
  • | Välj produktalternativ för ID.

Den förfabricerade monoblock-skarven säkerställer en snabb installation, mycket kort parkeringsläge och alla förfabricerade skarvdelar i rätt läge.

Den integrerade, halvledande elektroden bildar en faraday-bur över kontakten och eliminerar användningen av tejp och fyllnadsmaterial.

Den integrerade, halvledande elektroden bildar en faraday-bur över kontakten och eliminerar användningen av tejp och fyllnadsmaterial.

Visa fler detaljer
Ofta visade resurser
PDF (1) Copy 26Tekniskt datablad (PDF, 105KB)

Detaljer

Höjdpunkter
  • Den förfabricerade monoblock-skarven säkerställer en snabb installation, mycket kort parkeringsläge och alla förfabricerade skarvdelar i rätt läge
  • Den integrerade, halvledande elektroden bildar en faraday-bur över kontakten och eliminerar användningen av tejp och fyllnadsmaterial
  • Den integrerade, halvledande elektroden bildar en faraday-bur över kontakten och eliminerar användningen av tejp och fyllnadsmaterial
  • Ingen värme eller flamma behövs under någon del av installationen av skarven
  • Inga specialverktyg krävs för installation

3M™ Kallkrympande mellanspännings-monoblockskarvsats i QS200 93-AK xx0-1/MB-serien har utformats för inbyggd skarvning, upp till spänningsklass 24 kV Umax, för att ansluta enkla polymera kraftkabelsystem med koppartrådskärmade kablar enligt HD 620 (IEC 60502).

93-AK xx0-1/MB-serien för inbyggd skarvning består av fabriksfabricerade skarvar med QS200-silikonisolering med integrerad elektrod och spänningskontrollanordning, kopparskärmshylsa och tjocka EPDM-gummislangar för kallkrympning, allt levererat på en försträckt avtagbar kärna för effektivitet och enkel installation. Satserna kan även levereras med mekanisk skarvhylsa.

Specifikationer

Resurser