Med 3M™ PPS™-adaptern konverteras sprutpistoler så de bli kompatibla med 3M™ Paint Preparation System (PPS™). Med specialgjorda adaptrar kan lackerare använda PPS™ till praktiskt taget vilken sprutpistolsmodell som helst. Om du ska använda adaptern tar du bara bort den befintliga färgkoppen. Skruva sedan på rätt PPS™-adapter på sprutpistolen.
Med 3M™ PPS™-adaptern konverteras sprutpistoler av ledande märken för att kunna användas med 3M™ Paint Preparation System (PPS™), vilket sparar arbetstid vid färgblandningen innan lackeringen: mäta, blanda och filtrera färg. PPS™ är ett engångslackeringssystem med allt-i-ett som ger renare jobb, sparar färg, minskar användning av lösningsmedel med upp till 70 % och förbättrar lackerarnas effektivitet med upp till 50 % mellan förberedelse (blandning, mätning och filtrering) och rengöringstid (tid för rengöring av färgbehållare och sprutpistol). Med specialgjorda PPS™-adaptrar av rostfritt stål kan lackerare använda PPS™-systemet med praktiskt taget vilken sprutpistol som helst. Om du ska använda PPS™-adaptern tar du bort den befintliga färgkoppen. Skruva sedan på rätt PPS™-adapter på sprutpistolen.
Tack för din förfrågan. Informationen du lämnar på detta formulär kommer att användas för att svara på din förfrågan antingen via e-post eller telefon. Förfrågan besvaras av en 3M-representant alternativt av en av våra auktoriserade affärspartners, med vilka vi kan komma att dela din personliga information i enlighet med 3M:s sekretesspolicy.
Vi har fått ditt meddelande och tittar nu på din förfrågan
En av våra representanter kommer att kontakta dig via telefon eller e-post